بارانا تجهیز هوشمند | تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

با توجه تقلب گسترده در تولید ماسک ، در فیلم زیر می توانید 5 راه جالب تشخیص ماسک های تنفسی را ببینید:

 

ویروس کرونا چیست ؟؟

ویروسهای کرونا یک فامیل بزرگ ویروسند. بعضی از ویروسهای کرونا در انسان بیماری ایجاد می‌کنند و سایر آنها در حیواناتی مثل خفاش ها، شترها، و گربه‌های زباد. ویروسهای کرونای انسان معمولاً بیماری ملایمی ایجاد می‌کنند، مثل سرما خوردگی ساده.

به ندرت، ویروسهای کرونای حیوانی تکامل پیدا می‌کنند تا انسانها را عفونی کنند و بین انسانها پخش شوند و بیماریهای شدیدی را ایجاد کنند مثل Severe Acute Respiratory Syndrome (سارس) (سندروم تنفسی شدید) که در سال 2002 ظاهر شد و Middle East Respiratory Syndrome (MERS) (سندروم تنفسی خاور میانه) که در سال 2012 ظاهر شد.

ویروس کووید-نوزده ( کرونا )چیست؟

کووید-نوزده یک گونه جدید ویروس کرونا است که قبلاً در انسان شناخته نشده بوده. این ویروس برای اولین بار در ووهان، استان هوبی در چین شناخته شد و در آنجا باعث شیوع وسیع و مداومی شده است. از آن پس بصورت وسیع تری در چین پخش شده و موارد آن در چندین کشور دیگر نیز دیده شده است. ویروس کووید-نوزده ارتباط نزدیکی با ویروس کرونای خفاش دارد.

هنوز چیزهای زیادی هست که باید در باره نحوه شیوع کووید-نوزده، شدت آن، و ویژگی‌های دیگر ویروس فرا گرفته شود؛ پژوهشهای اپیدمیولوژیک و بالینی در جریانند.

شیوع عفونتهای جدید ویروس کرونا بین مردم همیشه باعث نگرانی بهداشت عمومی است. اوضاع به سرعت در حال تحول است.

ویروس چگونه پخش می‌شود؟

ویروسهای کرونای انسان از طریق قطره‌های آلوده که با سرفه یا عطسه پخش می‌شوند، یا تماس با دستها، سطوح یا اشیاء آلوده از کسی که ویروس کرونا دارد به دیگرانی که با او تماس نزدیک دارند منتقل می‌شوند.

 

فاصله زمانی بین وقتی که یک نفر در معرض ویروس قرار می‌گیرد تا وقتی که عوارض برای اولین بار ظاهر می‌شوند معمولاً 5 تا 6 روز است، اگر چه می‌تواند از دو تا 14 روز باشد. به این دلیل، از کسانی که احتمالاً با یک مورد تایید شده تماس داشته‌اند خواسته می‌شود که خودشان را برای 14 روز قرنطینه کنند.

 

به نظر می‌رسد که بیشتر موارد کووید-نوزده از کسانی که عوارض داشته‌اند پخش می‌شود. تعداد کمی از افراد ممکن است قبل از ظهور عوارضشان عفونی بوده باشند.

 

کووید-نوزده تا چه مدت روی سطوح باقی می‌ماند؟

به گفته سازمان بهداشت جهانی، اطمینانی نیست که ویروسی که باعث کووید-نوزده می‌شود چه مدت روی سطوح زنده می‌ماند، ولی به نظر می‌رسد که مثل سایر ویروسهای کرونا عمل می‌کند. مطالعات (از جمله اطلاعات مقدماتی در باره ویروس کووید-نوزده) نشان می‌دهد که ویروسهای کرونا ممکن است از چند ساعت تا چند روز روی سطوح باقی بمانند. این ممکن است در شرایط مختلف فرق کند (مثلاً نوع سطح، حرارت و رطوبت محیط).

 

اگر فکر می‌کنید که سطحی آلوده است، آن را با یک ماده ضد عفونی کننده خانگی رایج تمیز کنید تا ویروس را بکشید و از خودتان و دیگران محافظت کنید. دست هاتان را با یک ژل ضد عفونی کننده الکلی تمیز کنید یا با آب و صابون بشویید. از زدن دست به چشمها، دهان و بینی تان اجتناب کنید.

 

عوارض آن چیستند؟

بیماران ممکن است تب، سرفه، آبریزش بینی، تنگی نفس و عوارض دیگری داشته باشند.

 

در موارد شدید تر، عفونت می‌تواند باعث ذات‌الریه همراه با ناراحتی شدید و حاد تنفسی بشود.

 

من به کشور چین وایران سفر کرده‌ام. چه کار باید بکنم؟

اگر در کشور چین (به استثنای ماکائو و تایوان) بوده‌اید، از آنجا خارج شده یا در ترانزیت بوده‌اید، یا در روز اول مارچ 2020 یا بعد از آن به ایران سفر کرده یا در ترانزیت بوده‌اید، باید:

 

به مدت 14 روز از تاریخی که از چین یا ایران خارج شدید خودتان را از دیگران جدا کنید، و

مراقب ظهور عوارض در خودتان باشید.

​اگر تب یا عوارض تنفسی شدید در شما ظاهر شد لطفاً به دکترتان، بخش اورژانس محل یا healthdirect به شماره 222 022 1800 تلفن بزنید. به کسی که تلفن را جواب می‌دهد بگویید که کجا سفر کرده‌اید. مهم است که اگر عوارض دارید سر کار، مدرسه/دانشگاه/کودکستان، سالن ورزش یا اماکن عمومی نروید و نباید از وسایل نقلیه عمومی، تاکسی یا سرویسهای سواری مشترک استفاده کنید. اگر نیاز به مراقبت پزشکی دارید در هنگام حضور در مطب ماسک جراحی بپوشید.

 

من به یکی از کشورهایی که در خطر کووید-نوزده است سفر کرده‌ام. چه کار باید بکنم؟

باور بر این است که بیشترین خطر قرار داشتن در معرض کووید-نوزده برای کسانی است که در کشور چین یا ایران سفر کرده‌اند. کسانی که در یکی از کشورهای دیگر در خطر کووید-نوزده نامبرده در زیر بوده‌اند نیز در خطر قرار داشتن در معرض کووید-نوزده به حساب می‌آیند:

 ایران

کامبوج

هنگ کنگ

اندونزی

ایتالیا

ژاپن

تایلند

سنگاپور

کره جنوبی

اگر در 14 روز گذشته به هر یک از کشورهای بالا که در خطر کووید-نوزده هستند سفر کرده‌اید (از جمله ترانزیت) باید مراقب ظهور عوارض باشید، از جامعه فاصله بگیرید – از جاهای پر جمعیت و گردهم آیی‌های کوچک در فضاهای مسدود اجتناب کنید، و وقتی در اماکن عمومی هستید 1.5 متر بین خودتان و دیگران فاصله بگذارید.

 

اگر عوارض ظاهر شد باید بلافاصله خودتان را از دیگران جدا کنید و مراقبت پزشکی بگیرید. لطفاً به دکترتان، بخش اورژانس محل یا healthdirect به شماره 222 022 1800 تلفن بزنید. به کسی که تلفن را جواب می‌دهد بگویید که کجا سفر کرده‌اید. مهم است که اگر عوارض دارید سر کار، مدرسه/دانشگاه/کودکستان، سالن ورزش یا اماکن عمومی نروید و نباید از وسایل نقلیه عمومی، تاکسی یا سرویسهای سواری مشترک استفاده کنید. اگر نیاز به مراقبت پزشکی دارید در هنگام حضور در مطب ماسک جراحی بپوشید.

 

 عفونت کووید-نوزده چه مدت طول می‌کشد؟

مدت عفونت بین افراد مختلف فرق می‌کند. عوارض ملایم در یک شخص سالم ممکن است در ظرف چند روز رفع شود. مشابه با آنفلوآنزا، برای کسی که مسایل بهداشتی دیگری مانند یک بیماری تنفسی دارد، بهبودی ممکن است هفته‌ها طول بکشد و در موارد شدید می‌تواند بالقوه کشنده باشد.

 

اگر مدیکر نداشته باشم چه می‌شود؟

بیشتر کسانی که واجد شرایط برای مدیکر نیستند بیمه بهداشتی یا بیمه مسافرت دارند. برای کسانی که پوشش بیمه کافی ندارند، اداره بهداشت NSW از این هزینه‌ها چشم پوشی می‌کند. این شامل چشم پوشی از هزینه و روش دریافت بدهی برای انتقال با آمبولانس برای کسانی است که مشکوک به داشتن عفونت کووید-نوزده هستند و برای ارزیابی به تسهیلات بهداشت NSW برده می‌شوند.

 

این ترتیبات برای حتمی کردن این است که مسایل پرداخت پول برای خارجی‌هایی که عوارض تنفسی دارند و خواستار راهنمایی پزشکی زود هنگام هستند مانعی نباشد.

  

کووید-نوزده ] چگونه تشخیص داده می‌شود؟

عفونت کووید-نوزده با پیدا کردن شواهد ویروس در نمونه‌های تنفسی مثل سواب از پشت بینی و حلق یا مایع از شش‌ها تشخیص داده می‌شود. آزمایش برای کووید-نوزده در آزمایشگاههای بهداشت عمومی انجام می‌شود.

 

اگر با کسی که کووید-نوزده دارد تماس پیدا کردم چه کار باید بکنم؟

اگر شما بعنوان کسی شناخته شوید که با شخصی تماس داشته که عفونت کووید-نوزده او در استرالیا تایید شده است، واحد بهداشت عمومی محلی با شما برای راهنمایی تماس خواهد گرفت. شما باید خودتان را در خانه برای 14 روز بعد از تماس با شخص آلوده قرنطینه کنید و سلامت خود را تحت نظر بگیرید و اگر عوارض ظاهر شد آن را گزارش بدهید.

 

انتقال شخص به شخص ویروسهای کرونا عموماً بین کسانی صورت می‌گیرد که با هم   تماس نزدیک داشته‌اند. طرف تماس نزدیک معمولاً کسی است که با یک شخص عفونی حد اقل 15 دقیقه رو در رو بوده‌ یا برای حد اقل 2 ساعت با او در یک محیط بسته بوده است. واحد بهداشت عمومی با کسانی که طرف تماس نزدیک بیماران کووید-نوزده بوده‌اند در تماس خواهد بود. اگر عوارض ظاهر شدند، آن طرفهای تماس باید به واحد بهداشت محلی تلفن بزنند و عوارض را گزارش بدهند.

 

اگر تماس شما با آن شخص کمتر از این بوده، خطر عفونت در شما خیلی کمتر است. اما بعنوان یک احتیاط، شما باید هنوز سلامتی تان را برای 14 روز بعد از آخرین باری که با شخص عفونی بودید تحت نظر بگیرید.  اگر عوارض در شما ظاهر شد، از جمله تب و/یا علائم تنفسی لطفاً به یک دکتر یا healthdirect، شماره 222 022 1800 تلفن بزنید. به دکترتان بگویید که با کسی تماس داشته‌اید که کووید-نوزده دارد. دکتر ممکن است به شما بگوید که به نزدیک ترین بخش اورژانس بروید. اگر اینطور بود، قبل از رفتن به آنجا تلفن بزنید.

 

اطلاعات بیشتری در مورد قرنطینه در خانه برای این افراد موجود است:

 

کسانی که عفونت کووید-نوزده در آنها تایید شده یا مشکوک است

طرفهای تماس نزدیک و مسافرینی که که اخیراً از چین یا ایران برگشته‌اند.

 بهداشت ساده را از این طریق رعایت کنید:

 

مطمئن شوید که حد اقل برای 20 ثانیه با آب و صابون دستهایتان را کاملاً تمیز کنید یا از ژل ضد عفونی کننده الکلی استفاده کنید

وقتی سرفه یا عطسه می‌کنید بینی و دهانتان را با دستمال کاغذی یا آرنج تا شده خود بپوشانید

چه کسی در خطر است؟

کسانی که:

 

با شخصی که کووید-نوزده دارد تماس داشته‌اند

در 14 روز گذشته از کشور چین (به استثنای ماکائو یا تایوان) دیدن کرده‌اند یا در ترانزیت بوده‌اند

در 14 روز گذشته در ایران بوده یا در ترانزیت بوده‌اند

در 14 روز گذشته از کشور دیگری که در خطر کووید-نوزده است دیدن کرده‌اند

افراد مبتلا به بیماری‌های اساسی که آنها را بیشتر در خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی قرار می‌دهد، از جمله کسانی که به بیماری قند، بیماری مزمن شش، نارسایی کلیه مبتلا هستند، کسانی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند و اشخاص مسن تر بیشتر در خطر بیماری شدید هستند.

 

چگونه می‌شود از آن پیشگیری کرد؟

دستهایتان را برای 20 ثانیه با آب و صابون یا ژل ضد عفونی کننده الکلی تمیز کنید.

وقتی سرفه یا عطسه می‌کنید بینی و دهانتان را با دستمال کاغذی یا آرنج تا شده خود بپوشانید.

از تماس نزدیک با هر کسی که عوارض شبیه سرماخوردگی یا آنفلوآنزا دارد اجتناب کنید.

اتیکت سرفه را رعایت کنید (از سایرین دور شوید، سرفه و عطسه را با دستمال کاغذی یا لباس بپوشانید) و دستهایتان را تمیز کنید.

کسانی که به آسیا سفر می‌کنند نباید به بازار پرندگان و حیوانات بروند، از جمله بازارهای "خیس".

آیا درمان یا واکسن برای آن وجود دارد؟

هیچ واکسنی برای محافظت در مقابل کووید-نوزده وجود ندارد.

 

هیچ درمان بخصوصی برای کووید-نوزده وجود ندارد. تشخیص زود هنگام و مراقبت‌های حمایتی عمومی مهم است. در بیشتر اوقات عوارض بخودی خود رفع می‌شوند. کسانی که بیماری شدید با مشکلات پیچیده دارند می‌توانند در بیمارستان تحت مراقبت باشند.

 

آیا به دکتر من اطلاع داده شده است؟

کارکنان بهداشت در بخشهای اورژانس بیمارستانهای دولتی NSW و همینطور دکتر های عمومی در جامعه در مورد عوارض و اقدام برای پیشگیری از شیوع کووید-نوزده از طریق اقدامات دقیق کنترل عفونت راهنمایی دریافت کرده‌اند.

 

اگر نتوانم با دکترم صحبت کنم چه می‌شود؟

اگر جویای راهنمایی پزشکی هستید و دکتر عمومی تان نمی‌تواند با شما صحبت کند، می‌توانید به healthdirect شماره 222 022 1800 تلفن بزنید. آنها خواهند توانست در مورد عوارضتان و تاریخچه سفرتان با شما صحبت کنند تا تصمیم گرفته شود که آزمایش برای کووید-نوزده توصیه شود یا نه.

 

چگونه می‌توانم برای کووید-نوزده آزمایش بدهم؟

آزمایش می‌تواند توسط دکتر عمومی شما یا در یک بخش اورژانس بیمارستان تجویز شود.

 

برای ویروسهای دیگر کرونا چگونه آزمایش می‌شود؟

کووید-نوزده یک ویروس کرونای منحصر به فرد است، ولی ویروسهای کرونای دیگری هستند که سالها در سراسر جهان، از جمله استرالیا مردم را آلوده کرده‌اند. اگربا یک عفونت تنفسی بیمار هستید (مثلاً سرفه، آبریزش بینی، گلودرد یا تب دارید)، دکتر ممکن است یک سواب از پشت بینی یا حلق تجویز کند. آزمایشگاههای زیادی سواب را برای چند ویروس مختلف آزمایش می‌کنند. نام این آزمایش پانل تنفسی ویروسی مالتیپلکس است که اغلب شامل آزمایش برای این انواع دیگر ویروس کرونا می‌باشد. این آزمایشها در حال حاضر برای کووید-نوزده تست نمی‌کنند و نشان نمی‌دهند که این ویروس وجود دارد یا نه.

  

آیا مردم NSW در خطرند؟

ویروس جدید کرونا (کووید-نوزده) اول در ووهان، استان هوبی در چین شناخته شد و در آنجا باعث شیوع وسیع و مداومی شده است. از آن پس بصورت وسیع تری در چین، ایران و  چند کشور دیگر پخش شده است.

 

اداره بهداشت NSW برای یافتن موارد، تشخیص، و ردیابی طرفهای تماس در بیماری‌های عفونی با عواقب شدید (مثل آنلوآنزای همه گیر، SARS، MERS، و عفونتهای نوظهور)، اگر در NSW رخ دهند، انواع روشها را ایجاد و تمرین کرده است. این روشها هم اکنون برای شناسایی طرفهای تماس در هر مورد تایید شده کووید-نوزده در NSW به کار برده می‌شوند.

 

چه ترتیباتی برای چک کردن مردم در فرودگاهها وجود دارد؟

دولت استرالیا اقدامات محافظتی را در همه فرودگاههای بین‌المللی به اجرا در آورده است. برای آخرین راهنمایی از دولت استرالیا لطفاً سایت اداره بهداشت – ویروس کرونا (کووید-نوزده) را ببینید.

 

چه ترتیباتی برای چک کردن افرادی که از بنادر دریایی وارد می‌شوند وجود دارد؟

برای هر کشتی مسافر بری که از خارج به NSW وارد می‌شود، یک هیئت متخصص اداره بهداشت NSW بر اساس بنادری که به آن رفته بوده، اینکه آیا مسافران و کارکنان آن در خطر بودن در معرض کووید-نوزده هستند یا نه، اینکه آیا دکتر کشتی شیوع یک بیماری تنفسی در کشتی را شناسایی کرده است یا نه، و نتایج آزمایشهایی که در کشتی انجام شده ارزیابی خطر را انجام می‌دهد.

 

بعد از این ارزیابی خطر، ارزیابی‌های دیگری ممکن است پس از پهلو گرفتن کشتی انجام شود، شامل چک کردن کسانی که تب یا عوارض تنفسی دارند یا در خطر قرار داشتن در معرض کووید-نوزده هستند و آزمایش کردن آنها برای عفونتهای تنفسی، از جمله کووید-نوزده. از آنجا که برای همه عفونتها، از جمله کووید-نوزده یک مدت نهفتگی (قبل از ظهور عوارض و مثبت شدن نتایج آزمایشات) وجود دارد، غربالگری افراد برای این بیماری بی نقص نیست و فقط یک بخش ارزیابی است.

 

تعداد مسافران کشتی‌های مسافر بری زیاد است (اغلب هزارها)، خیلی از آنها مسن تر هستند و بیماری‌های مزمن دارند. عفونتهای تنفسی (بدون ارتباط با کووید-نوزده) بین مسافران و کارکنان کشتی‌های مسافر بری رایج است. کشتی‌های مسافر بری مسئولند و خط مشی‌هایی برای پیشگیری و مدیریت کردن شیوع بیماری در کشتی دارند.

 

استرالیایی‌هایی که در کشتی‌های مسافر بری هستند

شیوع کووید-نوزده در کشتی دایاموند پرینسس که در ژاپن پهلو گرفته بود رخ داد. با اینکه گزارشات اولیه حاکی از آن بود که یک نفر در کشتی وستردام در کامبوج آلوده شده، عفونت تایید نشده است.

 

اگر در باره یک نفر در کشتی دایاموند پرینسس نگران هستید لطفاً به  خط اضطراری کنسولی  DFAT تلفن بزنید.

 

برای آگاهی بیشتر  وبسایت ویروس کرونای جدید اداره بهداشت استرالیا را ببینید.

 

پاسخ بهداشت عمومی به کووید-نوزده چیست؟

تحت قانون بهداشت عمومی NSW مصوبه 2010، آلودگی به کووید-نوزده یک وضعیت قابل گزارش است، بنا بر این دکترها و آزمایشگاههای پاتولوژی ملزم هستند همه افرادی را که آلودگی آنها تایید شده یا مشکوک است به اداره بهداشت NSW اطلاع بدهند.

 

کارمندان واحد بهداشت عمومی همه موارد را بررسی می‌کنند تا ببینند آلودگی چگونه رخ داده است، افرادی را که در خطر عفونت هستند شناسایی کنند، اقدامات کنترل را انجام دهند و راهنمایی ارائه کنند.

  

محافظت در مقابل کووید-نوزده 

چگونه می‌توانم از خودم/خانواده‌ام محافظت کنم؟

بهترین راه محافظت همان است که برای هر عفونت تنفسی انجام می‌دهید. بهداشت خوب را از این طریق رعایت کنید:

 

مطمئن شوید که حد اقل برای 20 ثانیه با آب و صابون یا ژل ضد عفونی کننده الکلی دستهایتان را کاملاً تمیز کنید

وقتی سرفه یا عطسه می‌کنید بینی و دهانتان را با دستمال کاغذی یا آرنج تا شده خود بپوشانید

از تماس نزدیک با هر کسی که عوارضی شبیه سرما خوردگی یا آنفلوآنزا دارد اجتناب کنید.

مطمئن شوید که اگر مریض هستید در خانه بمانید.

 

آیا ماسک صورت در مقابل کووید-نوزده محافظت می‌کند؟ کدام ماسک صورت؟

ماسک صورت برای عموم جامعه توصیه نمی‌شود.

 

کسانی که عوارض دارند و ممکن است به کووید-نوزده آلوده باشند ملزم هستند که در خانه قرنظینه باشند و باید وقتی با کس دیگری در یک اتاق هستند و وقتی خواستار راهنمایی پزشکی هستند ماسک صورت جراحی بپوشند تا خطر انتقال کووید-نوزده به کس دیگری را کاهش دهند.

 

کارکنان  مراقبت بهداشتی که مراقب بیماران مشکوک به کووید-نوزده هستند باید از وسایل محافظت شخصی مناسب استفاده کنند تا از خودشان در مقابل کووید-نوزده محافظت کنند. برای اطلاعات بیشتر به  وبسایت ویروس کرونای جدید (کووید-نوزده) کمیسیون تعالی بالینی (CDC) مراجعه کنید.

 

آیا به اندازه کافی ماسک صورت در NSW هست؟

اداره بهداشت NSW و دولت استرالیا تدارکات اضافی ماسکهای صورت را برای کارکنان بخصوص بهداشت بمنظور بر آورده کردن تقاضاهای فعلی توزیع کرده‌اند. اداره بهداشت NSW کماکان موجودی ماسکهای صورت را در NSW تحت نظر خواهد داشت.

 

وسایل و اثاثیه بیمارستان چگونه تمیز می‌شود که در مقابل کووید-نوزده محافظت کند؟

بیمارستانها مطمئن می‌شوند که سطوح بعد از هر مورد مشکوک تمیز و ضد عفونی شوند، آمبولانس‌ها هم همینطور. یک کتابچه راهنمای پیشگیری و کنترل عفونت هست که قدمهای مناسب برای تمیز کردن یک اتاق را بمنظور حتمی کردن اینکه هیچ ویروسی باقی نمانده باشد شرح می‌دهد. کارکنان در هنگام تمیز کردن لباس محافظ نیز می‌پوشند تا از خودشان محافظت کرده و هر نوع پخش عفونت را محدود نمایند.

 

آیا رفتن به بیمارستانی که یک مورد کووید-نوزده در آن است برای من امن است؟

اداره بهداشت NSW با بیمارستانهای خود همکاری می‌کند تا استانداردهای بالای کنترل عفونت را حفظ کند. بیمارستانها وپزشکان NSW به خوبی در مراقبت از افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی، و پیشگیری از انتقال آنان به بیماران دیگر آموزش دیده‌اند.

 

از کجا بدانیم کسانی که کووید-نوزده داشته‌اند دیگر عفونی نیستند؟

افرادی که عفونت کووید-نوزده در آنها تایید شده است تحت مراقبت پزشکان متخصص در قرنطینه می‌مانند تا عوارض عفونت کووید-نوزده در آنها تمام شود. پیش از ترخیص از قرنطینه آزمایشاتی دارند تا معلوم شود که هنوز کووید-نوزده دارند یا نه و تیم مراقبت تخصصی ارزیابی می‌کند که دیگر عفونی نیستند. پس از مرخص شدن تیم پزشکی یک ارزیابی پیگیری انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که آنها همچنان خوب باقی می‌مانند.

 

کار، دانشگاه، مدرسه و ترتیبات رفت و آمد

من سفری برای تعطیلات / کار در پیش دارم. آیا باید سفرم را کنسل کنم؟

دولت استرالیا اطلاعات به روز و راهنمایی در باره مسافرت امن به خارج ارائه می‌دهد. اگر عازم سفر به مقصدهایی هستید که ممکن است تحت تاثیر باشند، راهنمایی‌های موجود در سایت Smart Traveller (مسافر هوشمند) را چک کنید.

 

آیا فرزند من می‌تواند به مدرسه برود؟

هر دانش‌آموز یا کارمند که در 14 روز گذشته از کشور چین دیدن کرده یا در تاریخ اول مارچ 2020 یا بعد از آن به ایران سفر یا از آن گذر کرده است باید برای 14 روز از تاریخ خروج از چین یا ایران خودش را قرنطینه کند. آنها از مدرسه محرومند و نباید برای 14 روز از ترک چین یا ایران به مدرسه یا خدمات مراقبت از کودکان برگردند چون دوره نهفتگی کووید-نوزده می‌تواند تا دو هفته طول بکشد.

 

کارمندان و دانش‌آموزانی که در مدت عفونت کسی که کووید-نوزده در او تشخیص داده شده بعنوان طرف تماس نزدیک آن شخص شناخته شده‌اند نیز باید خود را در خانه قرنطینه کنند و نباید تا 14 روز از تاریخ آخرین تماسشان با آن شخص در مدرسه یا محل مراقبت از کودکان حاضر شوند.

 

آیا برای کار، مدرسه، دانشگاه یا موقعیت‌های دیگر به یک گواهی پزشکی نیاز دارم؟

نه. اگر هیچ عارضه‌ای ندارید، هیچ آزمایشی نیست که با انجام آن بشود پیش بینی کرد شما ناخوش خواهید شد یا نه. صدور "گواهینامه ترخیص پزشکی" ممکن نیست.

 

وقتی 14 روز از تاریخی که کشور چین یا ایران را ترک کردید گذشت، دوره‌ای را که اگر در چین یا ایران در معرض کووید-نوزده قرار گرفته بودید مریض می‌شدید گذرانده‌اید. اگر 14 روز بعد از روزی که چین یا ایران را ترک کردید هنوز کاملاً خوب هستید، دیگر از زمانتان در چین یا ایران کووید-نوزده نخواهید گرفت و می‌توانید قرنطینه شخصی را تمام کرده و به کار، مدرسه یا دانشگاه برگردید.

 

آیا اگر از تعطیلات در چین یا ایران برگشته‌م باید خودم را قرنطینه کنم؟

اگر در 14 روز گذشته در کشور چین یا ایران بوده‌اید یا در آن کشورها سفر کرده یا در ترانزیت بوده‌اید باید برای 14 روز از وقتی چین یا ایران را ترک کردید در خانه بمانید و خودتان را از دیگران جدا کنید. باید مراقب ظهور عوارض باشید.

 

اگر در طی 14 روز از سفر به یک محل تحت تاثیر تب، سرفه، گلودرد یا تنگی نفس در شما ایجاد شد به دکتر عمومی تان، بخش اورژانس یا healthdirect به شماره 222 022 1800 تلفن بزنید و در اسرع وقت راهنمایی پزشکی بگیرید.

 

مهم است که قبل از رفتن تلفن بزنید تا مطب یا بخش اورژانس بتواند آمادگی‌های مناسب را فراهم کرده و از دیگران محافظت کند.

 

وقتی برای راهنمایی پزشکی مراجعه می‌کنید ماسک جراحی (اگر دارید) بپوشید یا وقتی رسیدید ماسک درخواست کنید.

 

اگر نگرانم که کووید-نوزده دارم آیا می‌توانم آزمایش بشوم؟

اگر دچار تب، سرفه، آبریزش بینی، تنگی نفس و عوارض دیگر بشوید و در کشور چین یا ایران یا کشور دیگری که در خطر کووید-نوزده است سفر کرده‌اید، باید به دکتر عمومی تان یا بخش اورژانس محلی مراجعه کنید تا برای کووید-نوزده آزمایش بشوید.

 

اگر بدون اینکه سفر کرده باشید ناخوش شوید باید دکتر عمومی تان را ببینید تا در باره عوارضتان صحبت کنید. بیماری‌های دیگری مثل آنفلوآنزا وجود دارند که می‌توانند باعث این عوارض باشند و دکتر عمومی شما ممکن است بخواهد شما را برای آن آزمایش کند.

 

محل کارم به من می‌گوید چون اخیراً مسافرت کرده‌ام باید برای کووید-نوزده آزمایش بشوم. چه کار باید بکنم؟

نیازی به آزمایش کردن شما نیست مگر دچار تب، سرفه، آبریزش بینی، تنگی نفس یا عوارض دیگر بشوید و در چین یا ایران یا کشوری که در خطر کووید-نوزده است سفر کرده باشید. شما باید دکتر عمومی تان راببینید یا به بخش اورژانس محلی مراجعه کنید تا برای کووید-نوزده آزمایش بشوید. شما باید خودتان را قرنطینه کنید و تا نتیجه آزمایش مشخص نشده سر کار بر نگردید.

 

اگر بدون اینکه سفر کرده باشید ناخوش شوید باید دکتر عمومی تان را ببینید تا در باره عوارضتان صحبت کنید. بیماری‌های دیگری مثل آنفلوآنزا وجود دارند که می‌توانند باعث این عوارض باشند و دکتر عمومی شما ممکن است بخواهد شما را برای آن آزمایش کند.

 

قرنطینه در خانه

اگر قرنطینه شوم آیا باید از سایر افراد در خانه‌ام جدا باشم؟

بله. اگر در خانه مشترکاً با کسان دیگری زندگی می‌کنید باید در اتاق دیگری بمانید یا تا آنجا که ممکن است از افراد دیگر فاصله بگیرید. وقتی با شخص دیگری در یک اتاق هستید و وقتی برای مراقبت پزشکی می‌روید ماسک جراحی بپوشید. اگر هست، از توالت دیگری استفاده کنید.

 

مطمئن شوید که با کسانی که در خطر بیماری شدید هستند مانند افراد سالمند و کسانی که بیماری‌های قلب، شش یا کلیه، و مرض قند دارند در یک اتاق نباشید.

 

دیدار کنندگانی که نیاز ضروری به بودن در خانه شما ندارند نباید در مدتی که قرنطینه هستید دیدن کنند.

 

اطلاعات بیشتری در باره قرنطینه در خانه برای این افراد موجود است:

 

Barana Tajhiz Hooshmand All Right Reserved.© 2016 BARANAGROUP

Template Design:A.H